„Muzyczną – w tym także koncertową – wizytówką Tomasza Mreńcy są nastrojowe i melancholijne kompozycje, przełamywane pełnymi napięcia skrzypcowymi improwizacjami.”

Tomasz Mreńca urodził się w 1986 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wszechstronny artysta-muzyk, skrzypek, kompozytor, multiinstrumentalista. Twórca projektów indywidualnych i zbiorowych. Autor muzyki do spektakli teatralnych, pokazów mody, instalacji artystycznych.

Jest współautorem – razem z Tomaszem Bednarczykiem – projektu Venter, pod szyldem którego ukazały się płyty Venter LP (Senseoor, 2015) oraz Lost EP (Catch Recordings, 2015). Oscylując pomiędzy muzyką ambientową, elektroniczną, akustyczną i klubową, duet koncertował na największych festiwalach muzycznych w Polsce (między innymi Opener i Audioriver).
Nagrał album z międzynarodowym kolektywem The Frozen Vaults, który ukazał się w paryskiej wytwórni Voxxov Records. Przy jego okazji współpracował z Bartoszem Dziadoszem, tworząc i rejestrując muzyczne eksperymenty. Wraz z Piotrem Cisakiem nagrywał dla wytwórni Become Eternal w Waszyngtonie.

Zajmuje się komponowaniem ilustracji muzycznych na potrzeby spektakli teatralnych. Współpracował w tym zakresie między innymi z Pią Partum, Aleksandrą Popławską czy Markiem Kalitą.
Tworzy przestrzenną muzykę na pograniczu gatunków, balansując pomiędzy brzmieniami akustycznymi i elektronicznymi. Jego kompozycje oparte są na złożonych, nakładających się na siebie partiach skrzypcowych. Bogaty, ilustracyjny charakter muzyki pogłębia stosując syntezatory analogowe, klawiaturę nożną, loopery i rozmaite procesory wpływające na brzmienie instrumentów.
Muzyczną – w tym także koncertową – wizytówką Tomasza Mreńcy są nastrojowe i melancholijne kompozycje, przełamywane pełnymi napięcia skrzypcowymi improwizacjami.

SOLO PROJECT

LAND to debiutancki album Tomasza Mreńcy (premiera we wrześniu 2016) ukazuje się nakładem Domu Wydawniczego FOR TUNE, którego misją jest „dokumentowanie zjawisk muzycznych o nieprzemijającym charakterze”.
Artysta myślał o debiucie już od dawna, ale czekał na odpowiedni moment, poświęcając się jednocześnie innym projektom, kolaboracjom lub pracą w teatrze. Na poprzedzony czasem eksperymentów i poszukiwań solowy projekt składają się autorskie kompozycje, pochodzące z przełomu 2015 i 2016 roku.
LAND zdominowany jest przez nastrój i melancholię, którą artysta przełamuje dynamicznymi, pełnymi napięcia improwizacjami.
Minimalistyczne, surowe brzmienie skrzypiec przepuszczane jest przez rozmaite procesory, urozmaicane syntezatorami analogowymi i całą gamą pogłębianych elektroniką dźwięków. Balansując pomiędzy różnymi barwami – od mrocznych po pozytywne – poszczególne kompozycje zlewają się w jeden strumień o przestrzennym, ilustracyjnym charakterze.

Czerpiąc z różnych gatunków – z minimalistycznym ambientem na czele – Mreńca przemawia własnym głosem. Traktując skrzypce jako punkt wyjścia dla emocjonalnych improwizacji, eksperymentuje zarówno z brzmieniem instrumentów, jak i z formą, w jaką barwy i plamy dźwiękowe wchodzą ze sobą w relacje. LAND to twórcze skrzyżowanie muzyki elektronicznej i akustycznej, pozostające pod wpływem brzmień klasycznych, współczesnych, jazzowych i eksperymentalnych.
Jak zaznacza artysta, w muzyce najbardziej fascynuje go to, w jaki sposób oddziałuje ona na słuchacza – jak go porusza i wpływa na jego nastroje, pozwalając tym samym oderwać się od świata realnego i przenieść w inną rzeczywistość.
LAND to zaproszenie do takiej podróży.

COLLABORATION

VENTER

Venter to projekt dwóch muzyków – Tomasza Mreńcy oraz Tomasza Bednarczyka (zrealizował w swoim dorobku 3 albumy solowe między innymi dla Room40 oraz słynnej wytwórni 12k ).

Jego twórcy, to mieszanka dwóch różnych osobowości oraz dwóch odrębnych spojrzeń na muzykę. Artyści znaleźli wspólny mianownik co przyczyniło się do powstania wielu kompozycji. Projekt ten prezentuję muzykę ambientową, elektroniczną z elementami muzyki akustycznej oraz muzykę klubową/rytmiczną.

Projekt „VENTER” zaowocował bardzo dobrze przyjętą płytą „Venter”LP ( Sensefloor, 2015), „LostEP” ( Catch Recordings, 2015), „Venter EP” (Sensefloor, 2014) oraz wieloma remiksami.

„Venter” koncertuje, prezentując materiał z LP zarówno  klasyczny i melancholijny z użyciem całego instrumentarium oraz muzykę klubową rytmiczną i taneczną.

Projekt „Venter” prezentowany był i został bardzo dobrze przyjęty na największych festiwalach muzycznych takich jak Opener i Audioriver.

 

THE FROZEN VAULTS

The Frozen Vaults to kolektyw pięciu muzyków z całego świata. Pianistki Yuki Murata, Tomasza Mreńcy (skrzypce), Dave Dhonau (wiolonczela), Bartosza Dziadosza (aranżacje oraz produkcja) oraz Harry Towell (Spheruleus).

Ich kompozycje pojawiły się na wielu kompilacjach  jak np.: Time Released Sound, Hibernate, Audio Gourmet czy Headphone Commute czy w remiksie dla Christoph Berga „Fields Rotation”.

 

Brzmienie kwintetu jest bardzo charakterystyczne. Współczesna muzyka klasyczna połączona z elektroniką oraz dźwiękami ze świata realnego. Wydali płytę dla paryskiej wytwórni VOXXOV. Płyta dostała bardzo dobre

recenzje na całym świecie.

 

Współpraca z Bartoszem Dziadoszem

Tomasz Mreńca współpracował z Bartoszem Dziadoszem (Pleq), wplatając muzykę skrzypcową do kompozycji Dziadosza oraz do remisów.

Pleq, to twórca reprezentujący eksperymentalny nurt w muzyce elektronicznej, który łączy  elementy muzyki laptopowej, drone, downtempo oraz abstrakcyjny glitch i modern classical.

Mreńca i Pleq współtworzyli i koncertowali od 2013 roku .Tworzyli muzykę do spektakli filmowych ( gra na żywo  do filmu Ivana Zulety podczas festiwalu Baskijskiego) i teatralnych (muzyka do spektaklu teatralnego „ Z piasku” w reż. Pii Partum).

 

Współpraca z Piotrem Cisakiem / KAPA YEW

Współpraca polegała na rejestracji ekspetymentów muzycznych na żywo. Materiał doczekał się wydania. Zaowocowało to kolejnymi działaniami i realizacjami np. wydana

wspólna kompozycja dla wytwórni „become Eternal” z Washingtonu.

MUSIC

Venter : „Venter LP”

Sensefloor

England,London

Format: winyl

Venter : „Venter EP”

Sensefloor

England,London

Format: digital

Venter : Oxford Drama

„Asleep/Awake b/w Venter Rmx”

TurntableKitchen

US Format: winyl 7″

The Frozen Vaults :

“1816”

VOXXOV Record

Paris

Format: CD + Digital

The Frozen Vaults:

“The Machine Stops”

Wist Records. Ireland

Format: CD

The Frozen Vaults :

“Stilled”

Vintermusic records

Format: Cassette

Mreńca&Cisak

become Eternal

Washington

Format: Cassette

Tomasz Mreńca

“Land”

For Tune Publishing House, Poland

Format: CD

THEATRE

Spektakl „Nadobnisie i koczkodany”

reżyseria Pia Partum

Teatr Jelenia Góra

Spektakl „Z Piasku”

reżyseria Pia Partum

Teatr Lalek we Wrocławiu

Spektakl „Zimowa Opowieść”

reżyseria Aleksandra Popławska,

Marek Kalita

Teatr Jelenia Góra

Spektakl „Dogville”

reżyseria Aleksandra Popławska

Teatr PWST Kraków

DOWNLOAD

bio

KONTAKT:

tel. 0048 660 711 471
mail: tomasz@mrenca.com